Teklif Al
INTERNATIONAL

Kıymetli Metaller

LBMA Standartlarında uluslararası geçerliliği olan külçelerin (Altın, Gümüş, Platin ve Paladyum) satışını ve sigortalı kargo ile teslimatını gerçekleştirmekteyiz.

Yüksek ekonomik değere sahip nadir rastlanan metalik kimyasal elementlere Kıymetli Metal adı verilir. Kıymetli metalleri tarihte para kadar öneme sahiptirler, fakat günümüzde daha çok bir yatırım aracı olarak kullanılmaktadır.

SWISS GOLD
Altın

Altın

Altın, insanlar tarafından işlenen ilk metallerden biridir. Çarpıcı parlak sarı rengi ile doğal haliyle yani element olarak bulunmuş, mekanik olarak işlenmesi çok kolay ve korozyona uğramamıştır. Parlaklığının kalıcılığı, nadirliği, görünürdeki ölümsüzlüğü ve yok edilemezliği ve çarpıcı ağırlığı nedeniyle, pek çok kültürde, özellikle ritüel nesneler için çok imrenildi ve kullanıldı.

Tarihsel olarak, Altın binlerce yıldır para birimi olarak kullanılmıştır. Sonrasında kağıt para Altın karşılığında basılmıştır. Artık Para birimlerinin Altın karşılığı olmasa da, Merkez Bankaları tarafından Altın rezerv olarak tutulmaktadır.

Gümüş

Gümüş

Gümüş, insanlar tarafından M.Ö. 5. bin yıldan beri kullanılmaktadır. işlenmiş. Örneğin, Asurlular, Gotlar, Yunanlılar, Romalılar ve Mısırlılar tarafından kullanılmıştır. Bazen altından daha değerli olduğu düşünülüyordu. Gümüş, eski Mısırlılar için ay metali olarak biliniyordu.

1870'ten sonra altın esas olarak para birimi olarak kullanıldığından, gümüş ekonomik önemini giderek daha fazla kaybetti. Altın rasyosu bir süre 1:14'ten 1:100'e düştü ve daha sonra tekrar Şubat 2012'de 1:51 yükseldi. Gümüş arzı, diğer metallerin tüketiminin ve üretiminin gelişmesine bağlıdır.

Platin

Platin

İsmi İspanyolca platina kelimesinden türemiştir. Muhtemelen ilk olarak eski Mısır'da M.Ö. 3.000 civarında kullanıldı. Platin fiyatları, piyasadaki arz-talep dengesine göre değişmekle birlikte normalde altının iki mislidir.

Dünya'da bilinen en değerli 2. maden olduğu bilinmektedir. 18. yüzyılda platinin nadir bulunur oluşu, Kral XV. Louis'nin onu, "krallara layık tek metal" olarak tanımlamasına neden olmuştur.

Paladyum

Paladyum

Paladyum, 1803 yılında William Hyde Wollaston tarafından keşfedilmiştir. 1804'te, iki yıl önce keşfedilen asteroit Pallas'ın adını verdi.

Platin ve Rodyumun yanı sıra Paladyum ekonomik açıdan önemli bir Platin metalidir ve üç yollu katalitik konvertörlerin üretiminde büyük miktarlarda kullanılır. Ayrıca elektronikte, dişçilikte, yakıt hücrelerinde ve beyaz altın oluşturmak için Altınla alaşımlandırıldığı kuyumculuk endüstrisi gibi diğer birçok alanda kullanılmaktadır.

Ham Altın

Altın madenciliğindeki yıllara dayanan tecrübemizle tedarik zincirinin tamamını kapsayan standart dışı işlenmemiş ham altın ticareti yapmaktayız.

Detaylı Bilgi

Rafinasyon

Maden ocaklarından tedarik ettiğimiz Ham Altın veya Dore Barların saflaştırılmasını sağlamaktayız.

Detaylı Bilgi

Emtia

Emtia ekonomide ticari faaliyetlerin konusu olan tarım ürünleri veya enerji kaynakları hayvancılık ürünleri vb. malların bütününe verilen isimdir.

Detaylı Bilgi