Teklif Al
INTERNATIONAL

Türkiye'de Altın Fiyatları: 2024 Yılına Yönelik Analiz

Bu antik altın sikke, 3500 yıl önce para olarak kullanılmaktaydı. Yüzlerce gelen ve giden kağıt para birimlerinin aksine, bu altın sikke binlerce yıldır alım gücünü korumuştur.

 Bunun sebebi altının üretilememesi ve son 6.000 yılda bulunan miktarının yalnızca 21 metreküp olmasıdır. Bu doğal nadirlik, altını sadece değerli kılmakla kalmaz, aynı zamanda güvenilir bir yatırım aracı da yapar!


Bunu Merkez Bankaları da bilmekte. Sınırsız bastıkları ve enflasyon karşısında eriyen kağıt para ile fiziki altın alıp saklarlar. Kağıt para miktarı arttıkça altın fiyatı artar. Euro 1999'da piyasaya sürüldükten sonra altına karşı %90 değerinden kaybetti. 1971'de Doların altına bağı koparılıp, petrole bağlandı. Günümüze kadar Doların altına karşı %98 değerinden kaybetmesine rağmen küresel rezerv para olarak devam ediyor. 2008 krizinden sonra Merkez Bankaları kasalarını fiziki altın ile doldurmaya başladılar ve 2022 yılında son 50 yılın en yüksek alımını yaparak kendilerini korumaya aldılar.


Altın Fiyatlarını Belirleyen Faktörler


Türkiye'de altın fiyatlarının belirlenmesinde temel etkenler, Ons Altın fiyatı ve Dolar kurudur. Ons Altın, uluslararası piyasalarda işlem gören ve Dolar ile fiyatlandırılan 31,1 gram saf altındır. Onsu gram cinsine çevirerek, Dolar kuru ile çarptığınızda, Gram Altın fiyatını hesaplayabilirsiniz. Bu nedenle, 2024 yılı için altın fiyatlarını tahmin edebilmek için Dolar'ın Ons Altın'a ve Türk Lirası'nın Dolar'a karşı performansını yakından izlemek gerekecektir.

DOLAR'DAKİ GELİŞMELER VE ALTIN FİYATLARI ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ


Pandemi, uluslararası krizler ve savaşlar sonrasında ABD'de artan enflasyon oranları, Haziran 2022 itibarıyla %9,1'e ulaşmıştır. Federal Rezerv (FED), bu yükselişe karşılık çok agresif faiz artışlarına giderek politik faizleri 5,25% ile 5,50% kadar artırarak cevap vermiştir. Bu sıkılaşmadan sonra enflasyonun ateşi azaldı ama Ons Altını Aralık 2023'te 2.145 USD tüm zamanlar rekorunu kırdı.


2024 yılına ABD 33 Trilyon dolar borç ile girmekte ve sadece yıllık faiz ödemeleri 1 trilyon doları geçerek ilk defa askeri giderlerini aşmıştır. Finansal sıkılaşma işsizliğe, iflaslara sebeb olup ABD'yi resesyona itmiştir. Biden’a destek oyları Trump'ın gerisine düşmüştür ve 05.11.2024 ABD Başkanlık seçimleri olacaktır. Bu durumun farkında olan ve Biden'i destekleyen FED Başkanı Powell, 2024 yılında sıkılaşmadan vazgeçip tekrar finansal genişlemeye, para basmaya döneceğinin sinyalini verdi. 2024 yılında toplam 8 FED faiz toplantısında, ocak 2024 toplantısı hariç, Aralık 2024 kadar 7 defa faiz indirimi beklenmektedir. ABD'de Biden'ın düşen desteği artırarak Trump'a karşı kazanmasını bu şekilde sağlamaya çalışacaklar. Bu da enflasyonun daha büyük dalgalar ile geri dönmesine, Ons Altını yeni rekorlara taşımasını işaret etmektedir. 2023 yılında Dolar Ons Altın karşısında %12 virgül sekiz erimiştir. 2024 yılında devam eden savaşlar, küresel krizlerin etkisi ve ABD'nin finansal genişleme politikası ile Ons Altın 2.350 USD ulaşmasını beklemekteyiz, bu da yüzde 14 artışına tekabül edecektir.

TCMB'NİN DOLAR/LİRA PARİTESİ VE ALTIN FİYATLARI İLE İLİŞKİSİ


2024 yılında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Dolar Lira paritesini 39,46 seviyesine ulaşacağını tahmin etmektedir.

En başta olan sorumuza dönecek olursak, 2024 yılında Ons Altın için 2.350 USD beklentimiz ve TCMB'nin 39,46 Dolar açıklaması, Gram Altını 3.000 Liraya ulaşacağını göstermektedir.

Daha fazla kıymetli metal ve ham altın ticareti hakkında bilgi almak istiyorsanız, Swiss Gold danışmanlarımızla iletişime geçmekten çekinmeyin. Altın fiyatlarının yanı sıra, ham altın ticareti hakkında rehberlik etmekten mutluluk duyarız.


Paylaş